Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 3

Bugün 345. dönem sınıflandırma sonuçları açıklandı galiba. Ben de üçüncü makalemi yazmakta geç kaldığımı düşünüp hemen yazmak istedim ki, yeni adaylar da bu makalemden faydalansın. 2. makalemin sonunda da söylediğim gibi bu makalemde, yemin töreninden sonraki dönemi, kura konusunu ve spor barajlarını anlatacağım.

Yemin töreninden sonra ilk Pazartesi günü dersler başlıyor. Bol bol ödev yapacaksınız, şimdiden söyleyeyim. Önce biraz derslerden bahsedeyim, ödev konusuna tekrar döneceğim. Dersler yaklaşık 1,5 ay sürüyor. Sabah saat 8:00’de başlıyor ve öğlen 12:50’ye kadar 6 ders işliyorsunuz. Öğle yemeğinin ardından 14:00’da yine ders başlıyor ve HEÇ‘e göre (Haftalık Eğitim Çizelgesi) en az 2 ders daha yapıyorsunuz. Bu 2 dersin ardından ya spor oluyor ya da konferans, seminer vs. gibi bir 2 saatlik daha eğitim oluyor. Zaten ondan sonra saat 17:00 oluyor ve mesai bitiyor. Bazı derslerin gece dersleri oluyor. Onlar da hava kararınca, öğretmene bağlı olarak belirli saatlerde yapılıyor. Biz kış dönemi gittiğimiz için saat 17:00 gibi hava kararıyordu zaten, akşam yemeğinden önce gece dersini yapıyorduk; ancak yaz döneminde gidecekler için hava daha geç karardığından yemekten sonraya sarkabilir.

İlk seferde 17 – 18 ders kitabı veriyorlar size, daha sonra yeri geldikçe 3 – 4 kitap daha alıyorsunuz. Kitapların bir kısmına hiç dokunmuyorsunuz bile; ancak bazı kalın kitapları tamamen bitiriyorsunuz ve bu çok kısa bir sürede oluyor. İlk hafta dahil olmak üzere aşağı yukarı her hafta sınav oluyor. Sınav sistemi de şöyle: mesela A dersini işliyorsunuz, işlediğiniz ders saati ortalama 25 – 30 olduğunda o dersten sınava giriyorsunuz. Bazen dersler kısa oluyor, o zaman da 2 – 3 dersten birden sınava giriyorsunuz. Sınavlar test ve 40 soru. Yanlış doğruyu götürüyor, başarılı sayılabilmeniz için 60 üstü almanız gerekli. 60 altında kalanlar hafta sonu içeride kalıp geri besleme eğitimine tabi tutuluyorlar. Ayrıca 60 üstünde alsanız bile, eğer belirli bir konudan 3 soru sorulmuşsa ve siz 1’ini yanlış yapmışsanız, konu bazında %70’den daha az başarılı olduğunuz için, sadece o konudan geri beslemeye kalabiliyorsunuz. Bu arada bazı derslerden önce, giriş testi ve bazı derslerden sonra, izleme testi oluyorsunuz. 5 veya 10 soruluk, klasik veya test tarzında olabiliyor bunlar. Ödevlerle birlikte bu testler, kanaat notunuzu oluşturuyor.

Ödevler konusuna gelirsek, ödevleri yapması çok kolay. Yani nasıl yapacağım bu ödevleri, soruların cevaplarını nerden bulacağım vs. gibi sorular sormuyorsunuz. Her şey ortada; ancak yazması uzun sürüyor. Kendi dönemimizden örnek verecek olursam, bizim derslerimiz 2 Ocak’ta başlamıştı ve o hafta 17 – 19 Ocak’taki dersin ödevi gelmişti. Ödevi yazmanız için böyle en az 4 – 5 gününüz oluyor. Öğretmenler sorular gönderiyor (tahminime göre bu sorular her dönem aynı veya çok yakın), gönderilen soruların yanında cevapları hangi kitapta bulacağınız, hatta bazı ödevlerde hangi sayfada bulacağınız dahi yazıyor. Siz de kitaptan kopyala yapıştır yapıyorsunuz. 1,5 ay boyunca yaklaşık olarak 70 – 80 sayfa ödev yazdık. Dersler ve ödevler kısmı bu kadar. Bir de son olarak, derslerin ne hakkında olduğundan bahsetmedim. Dersler tanklar ile ilgili oluyor. T2 kısmı bir dersi görürken A3 kısmı başka bir dersi görüyor. Ders olarak herkes aynı dersleri görüyor; ancak tabi ki tanklar aynı olmadığı için ders içerisinde gösterilen konular da değişebiliyor.

Spor dedik, soğuk hava nedeniyle biz çok spor yapmadık; ancak bizden bir önceki dönem havaların güzel olması sebebiyle epey spor yapmış. Hemen spor barajlarını yazayım (yazılan sayılar 60 barajıdır ve bazılarını tam hatırlayamıyor olabilirim): şınav 29, mekik 33, barfiks 5, 3000 m koşu 14 dk 45 sn, el bombası mesafe atışı 30 m. Yüksek atlama, uzun atlama ve 100 m koşularını biz yapmadık. Spor sınavlarından kaldırılması talep ediliyordu, belki bizden sonrakiler de yapmayabilir. Bu yazdığım barajları geçmek zorunda değilsiniz, şöyle ki, barfiks 1 çekersiniz 20 puan alırsınız, orda kaybettiğiniz puanları atıyorum mekiği 45 – 50 çekip mekikten 100 alarak kapatabilirsiniz. Yani önemli olan ortalaması.

Gelelim kura olayına. Kurayı, kurs bitirme notu sıralamanıza göre çekiyorsunuz. Peki bu kurs bitirme notu nasıl hesaplanıyor? Derslere gidip gelirken toplamda 8 tane sınav oluyorsunuz. Bu 8 sınavın yanında 8 adet kanaat notu (ödevler, giriş ve izleme testi ortalamaları) alıyorsunuz. Her dersin sınavının ağırlığı farklı, onu ilk hafta bir oryantasyon semineri oluyor, orada söylüyorlar. Dersler haricinde spor ortalamanız, yanaşık düzen sınavınız (derslerin son haftası yapılıyor, sağa – sola dönüşler, yat – kalk vs. gibi konuları kapsıyor, uygulamalı oluyor) ve atışlarınızla beraber toplamda 11 farklı notunuz oluyor ve bunların sonucuna göre sıralamanız oluşuyor. Sıralamalar takım içinde yapılıyor. Örneğin bizim T2 takımı 39 kişiydi, ben 29. oldum. Burada size verebileceğim tavsiye, spora yüklenin. Çünkü ders ortalamaları birbirine çok yakın oluyor. Dolayısıyla sporu iyi olan öne geçiyor.

Kurada şöyle bir olay var, takım içinde %10‘a girenler kurada istediği yere gidebiliyor. Bizim takım 39 kişi olduğundan ilk 4 kişi istediği yere gitti. İstediği yer derken yanlış anlaşılmasın, şöyle ki, kuradan 2 – 3 gün önce kura yerleri belli oluyor. Dereceye girenler bu kura yerlerinden istediklerini seçebiliyor. Eğer kurada memleketiniz varsa orayı da seçebiliyorsunuz, sıkıntı olmuyor. Bizim 1. ve 2.’miz badiydiler, ikisi de Denizli’yi seçti mesela. 3. ise memleketi olan Kocaeli’ye gitti. Kura yerlerinden biraz sonra bahsedeceğim.

Kuraları çektikten sonra yaklaşık 2 haftanız kalıyor. Bu 2 haftanın 2 gününde Şereflikoçhisar‘a tank topu atışlarına gidiyorsunuz. Çamur haricinde çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. 2 adet tank topu, 40 makineli tüfek, 30 uçaksavar mermisi atıyorsunuz. Atışlardan sonra bir gün Anıtkabir’e gezi oluyor. Kalan diğer günlerde de çektiğiniz kura yerlerine göre yeni takımlar oluşuyor. Örneğin, iç güvenlik takımı, eğiticilik eğitimi takımı, telsiz takımı vs. gibi, 5 – 6 takım oluşuyor ve yine derse gidiyorsunuz. Eğiticilik eğitimi “yatış” dersi yapıyor genelde.

Gelelim en heyecan verici konuya, hangi tank sınıfının kura yerleri neresi? Kura yerlerinde şöyle bir durum var, siz, sizden iki önceki asteğmenlerin yerine gidiyor olacaksınız. Yani mesela biz 343. dönemiz ve 339. dönemin yerine geldik. Dolayısıyla 339. dönemin kura yerleri neresiyse bizimkiler de oralar oldu, çok ufak bir iki değişiklik haricinde. Bu yüzden benim buraya yazacağım yerler daha çok 347, 351, 355 vs. gibi dönemleri ilgilendiriyor; ama dediğim gibi ufak tefek değişiklikler olabilir.

Önce kendi tankımla başlayayım, M48A5T2 tankı kura yerleri: T2’ciler hiç sıkıntı yapmasın, aslında hiçbir tankcı sıkıntı yapmasın. Özellikle terörle mücadelede en rahat tankcılardır diye söylendi. Tank motorunu çalıştırdığınız zaman, sesi duyan uzaklaşıyormuş zaten. Kurada, 2 Ankara, 1 Kocaeli, 1 Edirne, 1 İzmir, 3 Denizli, 1 Erzurum, 2 Kars, 2 Sarıkamış, 1 Ardahan, 1 tane numunelik Hakkari, geri kalanı da Kıbrıs’tı. Çektiğiniz kurada nokta atışı oluyor, örneğin ben, 9. Mot. P. Tug. Tank TGK 1. Tnk Bl. 3. Tnk. Tk. K.’lığı Sarıkamış seçtim ve geldiğimde de aynen oraya yerleştim. Kıbrıs’ta 3 farklı yer mevcut, gidecek olanlar araştırır zaten. Badim ve ben, kesin Kıbrıs’a gidiyoruz düşüncesiyle birçok araştırma yaptık, ben Sarıkamış çektim, o da Kars çekti. Diğer oda arkadaşımız da Ardahan/Göle çekti.

Şimdi diğer tanklara geçiyorum; ancak benim takımım olmadığı için o kadar ayrıntılı bilgi veremeyeceğim. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından bir şeyler yazacağım. Leopard tankları için kura yerleri, Ankara, İstanbul ve trakya bölgesi. Leopard’cılarda doğu yok. M60T için, bu takım 7 – 8 kişi oluyor zaten, onların da kura yerleri İstanbul, trakya ve Çanakkale (Ankara’da olabilir). Doğu grubu tankı ise M60A3 tankları. 1 – 2 Ankara haricinde geri kalan herkes, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya gidiyor. Nereler var derseniz, Gaziantep, Hakkari, Silopi, Cizre, Van, Ağrı vs. Bunların kimisi şehir merkezine yakın yerlerde kimisi de karakol görevinde.

Evet, kura yerlerini de yazdık. Bir de yol harcırahından bahsedeyim. Kurada Ankara harici bir yer seçenler, gideceği yerin Ankara’ya km olarak uzaklığına göre yol parası alıyorlar. Yalnız bu, sınava giderken aldığınız 10 – 15 TL gibi değil. Devletin gözünde artık siz bir kamu personeli olduğunuz için, size ev taşıyacakmışsınız gözüyle bakıyorlar. Ankara’ya en yakın Kocaeli vardı galiba, 1300 TL civarında yol parası aldı. Sarıkamış 1100 km civarında ve 2030 TL yol parası aldım. 29 Şubat günü törenden sonra serbesttik (345. dönem de 30 Haziran günü serbest olacak) ve 15 günlük iznimiz oldu. Göreve 16 Mart’ta başladık; ancak Ankara’da kalanlar törenin ertesi günü 1 Mart’ta göreve başladılar. Yol paramız 10 – 12 Mart gibi yattı. 1 – 15 Mart arasındaki yarım maaşımız da 20 Mart gibi yattı. Katılışınızı yaptıktan sonra, birliğinizin çalışma hızına göre ay sonunda veye yeni ayın başlarında 15 Mart’ta yatması gereken ilk maaşınız yatıyor.

Benim yazacaklarım bu kadar. Etimesgut ile ilgili soracağınız, merak ettiğiniz şeyler olursa yorum kısmına sorunuzu bırakabilirsiniz. 345. ve sonraki dönemlerde gelecek olan herkese ve özellikle de 343. döneme şimdiden hayırlı tezkereler. Bu da M48A5T2 tankı, ben ve Sarıkamış…

m48a5t2

Not: Arkadaşlar lütfen sağlık sorunlarınızla ilgili soru sormayın, çünkü o konuda hiçbir fikrim yok…

Güncelleme: Sonuçlardaki yeni bilgilerin ne olabileceğini Muhammed Erim arkadaşımız paylaşmış. Dediğine göre sınıflara karşılık gelen tanklar şu şekilde: 32 – M48A5T2, 33 – M60A3, 34 – Leopard, 35 – M60T. Ayrıca sevk belgesi alındığında tank modelinin yazıldığını da belirtmiş. Yorumu okumak için tıklayın.

Gelen arama terimleri:
 • ankara etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı acemilik kaç gün (32)
 • ankara etimesgut zırhlı birlikler acemi birliği kaç gün (28)
 • ankara etimesgut acemi birliği kaç gün (17)
 • m48a5t2 (16)

Benzer Makaleler

212 thoughts on “Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 3

 1. Yazın için cok teşekkür ederim abi okurken yaşadım gerçekten efsane yazmışsın 🙂 ben 12 ay normal askerlik görevimi yapacağım inşallah sülüs belgemde TNK -306 A5T2 TNK SFR yazmaktadır. Sena abi nasıl iyi mi? Birde Usta birliğim tahmini neresi olabilir şimdiden cok teşekkür ederim. ALLÂH RAZI OLSUN

 2. Üstadım öncelikle emeklerin ilgin ve alakan için çok teşekkür ediyorum.Bu siteyi artık sürekli olarak takip edeceğim alakanızdan dolayı ellenize sağlık. Ben 92 dogumluum acemi birl. etimesgut çıktı sülüste TANK KOMUTANI LEOPARD T1 yazıyor .yükselokul terk olarak 12 ay askerlik yapacagım.Benim akibetim ne olacak beni bu konuda aydınlatırsan sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba, sizin durumunuzda biriyle karşılaşmadım daha önce dolayısıyla bilemiyorum ne olur. Keyfini çıkarmaya çalışın derim. Hayırlı tezkereler…

 3. Kemal Selamlar,
  Emeklerin için ellerine sağlık. Açıklayıcı şekilde bizleri nelerin beklediğine fazlasıyla değinmişsin.
  Yedek subay adayıyım, Ankara Etimesgut/
  Tankçı olarak, Leopard1 Leopard2 Leopard1 t
  Düşünceni yorumlarını paylaşa bilirsen sevinirim.

  1. Merhaba, yazı dizisinde kendi yaşadıklarımı anlattım; ancak bu yazıda 160 civarı yorum var. Sorulara verdiğim cevaplar ve yaptığım yorumlar ayrıca bir bilgi kaynağı aslında. Dolayısıyla önceki yorumları okuyabilirsiniz. Genel olarak tankçılık güzel bir bölüm diyebilirim. Sonuçta sivil hayatta herkes eline tüfek alabilir; ancak bir tanka binmek herkese nasip olmaz. Hayırlı tezkereler…

 4. Merhabalar ,

  Gerçekten ayırmış olduğunuz vakit çok değerli ve bu sitede insanları bilgilendirmeniz de çok güzel gerçekten yüreğinize sağlık ancak benimde merak ettiğim bir durum var 5 mayıs 2016 tarihinde teslim olacağım , sülüsüm de TNK.K A5T2 ÇVŞ Yazmaktadır bu konuda bildikleriniz var mıdır . Yapacağım görev nedir usta birliğimin tahminini yapmanız mümkün mü bu konuda bilgiye sahipseniz bilgi vermenizi rica ederim.

  1. Merhaba, daha önceki arkadaşlara da söylediğim gibi askerliğini yedek subaylık haricinde yapacak olanlar hakkında bir bilgim yok. Yani eğitiminiz nasıl olur, usta birliğiniz neresi olur gibi sorularınıza maalesef cevap veremeyeceğim. Şimdiden hayırlı tezkereler…

 5. Merhabalar.Öncelikle yazınız çok güzel olmuş.İyi bir fikre sahip oldum.Benim sorum şu.Bana yedek subay adayı olarak leopard tank ı çıktı.Acemilik kısmında geçenleri okudum.Acaba usta birliği nasıl ? Orada nasıl bir ortamla karşılaşacağız ? Bunlarla alakalı bir cevabnız olursa gerçekten sevinirim.Birde ben şunu duydum.Tankım trakya tankı olduğu için byük ihtimal batıda görevimi yapacağım.Batı gerçekten zor mu ?Mesleğim olan makine müh. geliştirme olanaklarına sahip olurmuyum ?.ilginize teşekkür ederim

  1. Merhaba, sorularınız güzel; ancak pek cevaplayabileceğim türden değil. Sadece tahmin yürütebilirim. Nasıl bir ortamla karşılaşacağınız çok değişken bir durum. Tabura, bölüğe ve komutanlarınıza göre bu durum çok farklılık gösterebilir; ama ters davranmazsanız gıcıklık yapmazsanız herkes yedek subayları sever. Batı zor mu derseniz bir fikrim yok, çünkü ben en doğuda yaptım askerliğimi. Söylenenlere göre zor olma ihtimali var. Sebebi de batıda daha fazla tatbikat yapılıyor olması. Yani devamlı eğitim halinde olabilirsiniz. Mesleğinizle ilgili bir şeyler yapabilme ihtimaliniz oldukça düşük diyebilirim. Mesleğe yönelik iş diye bir şey olmuyor zaten. Belki ayak işleri yapabilirsiniz ara sıra. Şöyle ki mesela bilgisayar mühendisliğinden örnek vermek gerekirse, ara sıra komutanın bilgisayarına format atabilirsiniz, word-excel bilginiz varsa ara sıra doküman hazırlayabilirsiniz. En fazla bu tarz işler olabilir, sizin meslekteki karşılıklarını da hayal edebiliyorsunuzdur. Hayırlı tezkereler…

   1. Çok teşekkür ederim.İnşallah meslekçi istedik ama olmadı.Tankçılar genelde mühendis mi peki ? yoksa diğer meslek gruplarındada varmıydı sizin dönemde.Ben pek karşılaşmadım mühendis olmayan tank asteğmene.

 6. Kemal bey öncelikle yazılarınız ve bu site için emeğinize teşekkürler…

  Anılarımı canlandırdığınız için çok teşekkür ederim. 275 dönem yedek subay olarak Ankara Etimesgut anılarımı, bizim dönemimiz 9 piyade tümeni 220 zırhlı alay 1 tank taburunu, sizin döneminizde ise mekanize tugay olarak yaşadığınız yerleri 2000 lerde yaşamış bir kıdemliniz olarak sizden bir ricam olacak. Sizin için sakıncası olamayacak resimleri hatıralarımın daha iyi canlanması için bizlerle paylaşabilirmisiniz.

  Saygılarımla…

  1. Merhaba, eğer elimde fotoğraf olsaydı kesinlikle yazılara eklemiş olurdum. Ankara’da yani acemilikte cep telefonu ve fotoğraf makinesi yasak olduğu için hiç fotoğraf çekemedik maalesef. Güzel düşünceleriniz için teşekkürler…

 7. M-48 Tank şöförü olarak yapacağım kaç gün acemilik sürüyo yardımcı olabilirmisin kardeşim

 8. öncelikle herkeze merhaba

  şu ana kadar araştırmalarım neticesinde branş 32 branş 33 ve branş 34 ankara etimesgut eğitim tank birliği. yani arkadaşlar kemal arkadaşımızın da belirttiği gibi üç tip tank var bu tanklarda bu branşlarla ayrılmış. benimde askerliğim -2016 ağustos etimesgut yedek subaylık branş 33- geldi 🙂 . Branşlar hakkında bilgisi olanlar varsa lütfen buraya yazsın. teşekkür ederim.

  1. Lütfen cvp verir misiniz nişanlım mayıs 2017 etimesguta gitti 33 tank branşı Doğuya mı gidecek siz nereye gittiniz hergün bunu merak ediyorum .

 9. Branş hangi tank olduğunu gösteriyor. 32-m48a5t2 , 33-m60a3, 34 leopard vb. Sevk belgesi alınca ayrıca tank olarakta yazıyor sülüste.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.