Bir yazılımcının, bilgisayar ve monitörden sonra en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir çalışma masası. Bu makalemde sizlere yaklaşık 6 aydır kullandığım Adore Rio L ofis masasından ve pandemi sürecinin bu masayı almamda nasıl bir etkisi olduğundan bahsedeceğim.

Pandemi dönemi, bir çoğumuz için farklı durumlar oluşmasına sebep oldu. Benim için, bu durumlardan en önemlisi kalıcı olarak evden/uzaktan çalışmaya geçişimiz oldu. Pandeminin en başından beri ofise geri dönmek ümidiyle uzun süre evden çalıştık. 2022 yılının Ocak ayında ise kalıcı olarak bu sisteme geçileceği haberini aldık. Bu haberin ardından uzun yıllar boyunca evden çalışmam gerekeceği için artık göçebe bir ofis ortamından kurtulup gerçeğe yakın bir ofis ortamına geçmem gerekiyordu. Bu karara ek olarak, artık bizi İstanbul’a bağlayan bir durum olmadığı için öncelikle Ankara’ya taşındık ve ofis olarak kullanabileceğim +1 odayı da evimize kattık. Bu süreç sonrasında ise ofis için gerekli ürünleri yavaş yavaş odaya kazandırdık.

Odanın ofise dönmesi tabi ki çalışma masası ile başladı. Evden çalışırken şirketin bize tahsis ettiği bilgisayarı kullanıyoruz. Bir de benim kendi şahsi bilgisayarım mevcut. Önceki senaryoda şahsi bilgisayarım ordan oraya savrulup duruyordu, çünkü mevcut masamın üzerinde ancak bir bilgisayar için alan mevcuttu. Bu sebepten dolayı ihtiyacım olan şeyin büyük bir masa olduğunu anladım. Masa modelleri arasında gezinirken önce bir müddet düz masaları inceledim; ancak düz masalarda iki bilgisayarı yan yana konumlandırıp kullanabilmek çok kullanışlı olmayacaktı. Bu sebepten dolayı L şeklindeki masaları incelemeye başladım. İnternet üzerinden başlayan bu araştırma maceram beni Ankara Adore mağazasına yönlendirdi. Mağaza’da L tipinde birkaç farklı model mevcuttu. İçlerinden boyut, renk ve tip olarak en çok ilgimi çeken Adore Rio L ofis masası oldu. Aynı ürünün farklı renkleri de mevcut olmasına rağmen ben, Sonoma rengini tercih ettim.

Masayı mağazadan parçalar halinde satın aldım. İsterseniz kurulum hizmeti de alabiliyorsunuz; ancak kurulumu gayet basit olduğu için kendim kurmaya karar verdim. Ürünün kurulumu gerçekten basit; ancak 2 kişi olması gerekiyor. Bazı büyük parçaları tek başınıza takmanız zor olabilir. Tüm parçaların üzerinde numaralar mevcut ve kurulum kağıdında hangi parçanın nereye takılacağı yazıyor. Burada ürünün en güzel özelliklerinden biri olan sağ/sol kullanımı kurulum aşamasında biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü bazı parçalarda, olması gerekenin iki katı vida yuvası mevcut. Masanın kısa kolunun sağ veya sol tarafa gelmesine göre kullanacağınız vida yuvaları değişiyor. Kılavuz üzerinde bu kullanımlar anlatılmaya çalışılmış; ancak biraz zayıf kalmış. Masanın şeklini kafanızda hayal edebilirseniz kolayca bu kısmı da tamamlayabilirsiniz. Ya da en kötü ihtimalle ters yapıp sonra doğru yolu bulabilirsiniz.

Masanın malzeme kalitesi gayet sağlam görünüyor. Sadece iki kolun birleştiği noktanın bağlantısı bana çok kuvvetli gelmedi. Yani kısa kol üzerine ağır bir şey koyduğunuzda birleşim noktasında biraz sarkma yapıyor; ancak bilgisayar gibi orta ağırlıktaki cisimleri kaldırabilecek dayanıklılıkta. Bir de aynı bağlantı noktası iki pim aracılığıyla tutturulduğu için kısa kolu sağa sola ufak da olsa oynatabiliyorsunuz. Hem buradaki oynamayı gidermek hem de masayı uzun süre kullanacağım için bağlantı noktasında herhangi bir sarkma olmaması adına harici bir masa ayağı aldım ve tam birleşim noktasından montajını sağladım.

Vaktimin büyük çoğunluğunu geçirdiğim şirket bilgisayarımı ve harici monitörümü büyük kolda, şahsi bilgisayarımı ise küçük kolda konumlandırdım. Gün içerisinde nadiren iki bilgisayarı kullanıyor olsam da bir bilgisayardan diğerine geçiş yaparken sadece sandalyemi çevirmenin yeterli olması gayet kolaylık sağlıyor. Makalenin başında da belirttiğim üzere yaklaşık 6 aydır bu ürünü kullanıyorum ve şimdiye kadar herhangi bir problem yaşamadım. Ürünü merak eden ve satın almak isteyenler için ürün linki: Adore Rio L Ofis Masası

Benzer Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.