Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 3

Bugün 345. dönem sınıflandırma sonuçları açıklandı galiba. Ben de üçüncü makalemi yazmakta geç kaldığımı düşünüp hemen yazmak istedim ki, yeni adaylar da bu makalemden faydalansın. 2. makalemin sonunda da söylediğim gibi bu makalemde, yemin töreninden sonraki dönemi, kura konusunu ve spor barajlarını anlatacağım.

Yemin töreninden sonra ilk Pazartesi günü dersler başlıyor. Bol bol ödev yapacaksınız, şimdiden söyleyeyim. Önce biraz derslerden bahsedeyim, ödev konusuna tekrar döneceğim. Dersler yaklaşık 1,5 ay sürüyor. Sabah saat 8:00’de başlıyor ve öğlen 12:50’ye kadar 6 ders işliyorsunuz. Öğle yemeğinin ardından 14:00’da yine ders başlıyor ve HEÇ‘e göre (Haftalık Eğitim Çizelgesi) en az 2 ders daha yapıyorsunuz. Bu 2 dersin ardından ya spor oluyor ya da konferans, seminer vs. gibi bir 2 saatlik daha eğitim oluyor. Zaten ondan sonra saat 17:00 oluyor ve mesai bitiyor. Bazı derslerin gece dersleri oluyor. Onlar da hava kararınca, öğretmene bağlı olarak belirli saatlerde yapılıyor. Biz kış dönemi gittiğimiz için saat 17:00 gibi hava kararıyordu zaten, akşam yemeğinden önce gece dersini yapıyorduk; ancak yaz döneminde gidecekler için hava daha geç karardığından yemekten sonraya sarkabilir.

İlk seferde 17 – 18 ders kitabı veriyorlar size, daha sonra yeri geldikçe 3 – 4 kitap daha alıyorsunuz. Kitapların bir kısmına hiç dokunmuyorsunuz bile; ancak bazı kalın kitapları tamamen bitiriyorsunuz ve bu çok kısa bir sürede oluyor. İlk hafta dahil olmak üzere aşağı yukarı her hafta sınav oluyor. Sınav sistemi de şöyle: mesela A dersini işliyorsunuz, işlediğiniz ders saati ortalama 25 – 30 olduğunda o dersten sınava giriyorsunuz. Bazen dersler kısa oluyor, o zaman da 2 – 3 dersten birden sınava giriyorsunuz. Sınavlar test ve 40 soru. Yanlış doğruyu götürüyor, başarılı sayılabilmeniz için 60 üstü almanız gerekli. 60 altında kalanlar hafta sonu içeride kalıp geri besleme eğitimine tabi tutuluyorlar. Ayrıca 60 üstünde alsanız bile, eğer belirli bir konudan 3 soru sorulmuşsa ve siz 1’ini yanlış yapmışsanız, konu bazında %70’den daha az başarılı olduğunuz için, sadece o konudan geri beslemeye kalabiliyorsunuz. Bu arada bazı derslerden önce, giriş testi ve bazı derslerden sonra, izleme testi oluyorsunuz. 5 veya 10 soruluk, klasik veya test tarzında olabiliyor bunlar. Ödevlerle birlikte bu testler, kanaat notunuzu oluşturuyor.

Ödevler konusuna gelirsek, ödevleri yapması çok kolay. Yani nasıl yapacağım bu ödevleri, soruların cevaplarını nerden bulacağım vs. gibi sorular sormuyorsunuz. Her şey ortada; ancak yazması uzun sürüyor. Kendi dönemimizden örnek verecek olursam, bizim derslerimiz 2 Ocak’ta başlamıştı ve o hafta 17 – 19 Ocak’taki dersin ödevi gelmişti. Ödevi yazmanız için böyle en az 4 – 5 gününüz oluyor. Öğretmenler sorular gönderiyor (tahminime göre bu sorular her dönem aynı veya çok yakın), gönderilen soruların yanında cevapları hangi kitapta bulacağınız, hatta bazı ödevlerde hangi sayfada bulacağınız dahi yazıyor. Siz de kitaptan kopyala yapıştır yapıyorsunuz. 1,5 ay boyunca yaklaşık olarak 70 – 80 sayfa ödev yazdık. Dersler ve ödevler kısmı bu kadar. Bir de son olarak, derslerin ne hakkında olduğundan bahsetmedim. Dersler tanklar ile ilgili oluyor. T2 kısmı bir dersi görürken A3 kısmı başka bir dersi görüyor. Ders olarak herkes aynı dersleri görüyor; ancak tabi ki tanklar aynı olmadığı için ders içerisinde gösterilen konular da değişebiliyor.

Spor dedik, soğuk hava nedeniyle biz çok spor yapmadık; ancak bizden bir önceki dönem havaların güzel olması sebebiyle epey spor yapmış. Hemen spor barajlarını yazayım (yazılan sayılar 60 barajıdır ve bazılarını tam hatırlayamıyor olabilirim): şınav 29, mekik 33, barfiks 5, 3000 m koşu 14 dk 45 sn, el bombası mesafe atışı 30 m. Yüksek atlama, uzun atlama ve 100 m koşularını biz yapmadık. Spor sınavlarından kaldırılması talep ediliyordu, belki bizden sonrakiler de yapmayabilir. Bu yazdığım barajları geçmek zorunda değilsiniz, şöyle ki, barfiks 1 çekersiniz 20 puan alırsınız, orda kaybettiğiniz puanları atıyorum mekiği 45 – 50 çekip mekikten 100 alarak kapatabilirsiniz. Yani önemli olan ortalaması.

Gelelim kura olayına. Kurayı, kurs bitirme notu sıralamanıza göre çekiyorsunuz. Peki bu kurs bitirme notu nasıl hesaplanıyor? Derslere gidip gelirken toplamda 8 tane sınav oluyorsunuz. Bu 8 sınavın yanında 8 adet kanaat notu (ödevler, giriş ve izleme testi ortalamaları) alıyorsunuz. Her dersin sınavının ağırlığı farklı, onu ilk hafta bir oryantasyon semineri oluyor, orada söylüyorlar. Dersler haricinde spor ortalamanız, yanaşık düzen sınavınız (derslerin son haftası yapılıyor, sağa – sola dönüşler, yat – kalk vs. gibi konuları kapsıyor, uygulamalı oluyor) ve atışlarınızla beraber toplamda 11 farklı notunuz oluyor ve bunların sonucuna göre sıralamanız oluşuyor. Sıralamalar takım içinde yapılıyor. Örneğin bizim T2 takımı 39 kişiydi, ben 29. oldum. Burada size verebileceğim tavsiye, spora yüklenin. Çünkü ders ortalamaları birbirine çok yakın oluyor. Dolayısıyla sporu iyi olan öne geçiyor.

Kurada şöyle bir olay var, takım içinde %10‘a girenler kurada istediği yere gidebiliyor. Bizim takım 39 kişi olduğundan ilk 4 kişi istediği yere gitti. İstediği yer derken yanlış anlaşılmasın, şöyle ki, kuradan 2 – 3 gün önce kura yerleri belli oluyor. Dereceye girenler bu kura yerlerinden istediklerini seçebiliyor. Eğer kurada memleketiniz varsa orayı da seçebiliyorsunuz, sıkıntı olmuyor. Bizim 1. ve 2.’miz badiydiler, ikisi de Denizli’yi seçti mesela. 3. ise memleketi olan Kocaeli’ye gitti. Kura yerlerinden biraz sonra bahsedeceğim.

Kuraları çektikten sonra yaklaşık 2 haftanız kalıyor. Bu 2 haftanın 2 gününde Şereflikoçhisar‘a tank topu atışlarına gidiyorsunuz. Çamur haricinde çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. 2 adet tank topu, 40 makineli tüfek, 30 uçaksavar mermisi atıyorsunuz. Atışlardan sonra bir gün Anıtkabir’e gezi oluyor. Kalan diğer günlerde de çektiğiniz kura yerlerine göre yeni takımlar oluşuyor. Örneğin, iç güvenlik takımı, eğiticilik eğitimi takımı, telsiz takımı vs. gibi, 5 – 6 takım oluşuyor ve yine derse gidiyorsunuz. Eğiticilik eğitimi “yatış” dersi yapıyor genelde.

Gelelim en heyecan verici konuya, hangi tank sınıfının kura yerleri neresi? Kura yerlerinde şöyle bir durum var, siz, sizden iki önceki asteğmenlerin yerine gidiyor olacaksınız. Yani mesela biz 343. dönemiz ve 339. dönemin yerine geldik. Dolayısıyla 339. dönemin kura yerleri neresiyse bizimkiler de oralar oldu, çok ufak bir iki değişiklik haricinde. Bu yüzden benim buraya yazacağım yerler daha çok 347, 351, 355 vs. gibi dönemleri ilgilendiriyor; ama dediğim gibi ufak tefek değişiklikler olabilir.

Önce kendi tankımla başlayayım, M48A5T2 tankı kura yerleri: T2’ciler hiç sıkıntı yapmasın, aslında hiçbir tankcı sıkıntı yapmasın. Özellikle terörle mücadelede en rahat tankcılardır diye söylendi. Tank motorunu çalıştırdığınız zaman, sesi duyan uzaklaşıyormuş zaten. Kurada, 2 Ankara, 1 Kocaeli, 1 Edirne, 1 İzmir, 3 Denizli, 1 Erzurum, 2 Kars, 2 Sarıkamış, 1 Ardahan, 1 tane numunelik Hakkari, geri kalanı da Kıbrıs’tı. Çektiğiniz kurada nokta atışı oluyor, örneğin ben, 9. Mot. P. Tug. Tank TGK 1. Tnk Bl. 3. Tnk. Tk. K.’lığı Sarıkamış seçtim ve geldiğimde de aynen oraya yerleştim. Kıbrıs’ta 3 farklı yer mevcut, gidecek olanlar araştırır zaten. Badim ve ben, kesin Kıbrıs’a gidiyoruz düşüncesiyle birçok araştırma yaptık, ben Sarıkamış çektim, o da Kars çekti. Diğer oda arkadaşımız da Ardahan/Göle çekti.

Şimdi diğer tanklara geçiyorum; ancak benim takımım olmadığı için o kadar ayrıntılı bilgi veremeyeceğim. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından bir şeyler yazacağım. Leopard tankları için kura yerleri, Ankara, İstanbul ve trakya bölgesi. Leopard’cılarda doğu yok. M60T için, bu takım 7 – 8 kişi oluyor zaten, onların da kura yerleri İstanbul, trakya ve Çanakkale (Ankara’da olabilir). Doğu grubu tankı ise M60A3 tankları. 1 – 2 Ankara haricinde geri kalan herkes, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya gidiyor. Nereler var derseniz, Gaziantep, Hakkari, Silopi, Cizre, Van, Ağrı vs. Bunların kimisi şehir merkezine yakın yerlerde kimisi de karakol görevinde.

Evet, kura yerlerini de yazdık. Bir de yol harcırahından bahsedeyim. Kurada Ankara harici bir yer seçenler, gideceği yerin Ankara’ya km olarak uzaklığına göre yol parası alıyorlar. Yalnız bu, sınava giderken aldığınız 10 – 15 TL gibi değil. Devletin gözünde artık siz bir kamu personeli olduğunuz için, size ev taşıyacakmışsınız gözüyle bakıyorlar. Ankara’ya en yakın Kocaeli vardı galiba, 1300 TL civarında yol parası aldı. Sarıkamış 1100 km civarında ve 2030 TL yol parası aldım. 29 Şubat günü törenden sonra serbesttik (345. dönem de 30 Haziran günü serbest olacak) ve 15 günlük iznimiz oldu. Göreve 16 Mart’ta başladık; ancak Ankara’da kalanlar törenin ertesi günü 1 Mart’ta göreve başladılar. Yol paramız 10 – 12 Mart gibi yattı. 1 – 15 Mart arasındaki yarım maaşımız da 20 Mart gibi yattı. Katılışınızı yaptıktan sonra, birliğinizin çalışma hızına göre ay sonunda veye yeni ayın başlarında 15 Mart’ta yatması gereken ilk maaşınız yatıyor.

Benim yazacaklarım bu kadar. Etimesgut ile ilgili soracağınız, merak ettiğiniz şeyler olursa yorum kısmına sorunuzu bırakabilirsiniz. 345. ve sonraki dönemlerde gelecek olan herkese ve özellikle de 343. döneme şimdiden hayırlı tezkereler. Bu da M48A5T2 tankı, ben ve Sarıkamış…

m48a5t2

Not: Arkadaşlar lütfen sağlık sorunlarınızla ilgili soru sormayın, çünkü o konuda hiçbir fikrim yok…

Güncelleme: Sonuçlardaki yeni bilgilerin ne olabileceğini Muhammed Erim arkadaşımız paylaşmış. Dediğine göre sınıflara karşılık gelen tanklar şu şekilde: 32 – M48A5T2, 33 – M60A3, 34 – Leopard, 35 – M60T. Ayrıca sevk belgesi alındığında tank modelinin yazıldığını da belirtmiş. Yorumu okumak için tıklayın.

Gelen arama terimleri:
 • ankara etimesgut zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı acemilik kaç gün (32)
 • ankara etimesgut zırhlı birlikler acemi birliği kaç gün (28)
 • ankara etimesgut acemi birliği kaç gün (17)
 • m48a5t2 (16)

Benzer Makaleler

212 thoughts on “Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 3

 1. çok teşekkür ederim ben de 345. dönem yedek subay m60 tank zırhlı birlikler olarak askere gideceğim yazılarınızı okudum çok güzel olmuşlar Allah razı olsun..

 2. Merhaba, öncelikle çok teşekkür ederim, kendi adıma bayağı yararlı oldu bilgilendirmeniz. Ben de M48A5T2’deyim. Sormak istediğim ise şu benim bacağımdaki kırık nedeniyle ameliyatım var ben bunu zaten muayeneye gittiğimdede belgelettim bana söylenen ise spordan muaf olabileceğim, eğer böyle birşey varsa ben değerlendirmek istiyorum ancak ne kadar doğru bilmiyorum bir yerde refüze etimesgutta olabilme ve doğuya gönderilme ihtimalini bir bilginiz var mıdır bu konuda?? Ayrıca bir de eğer ki spordan muaf tutulursam derece yapma ihtimalim yok olur mu?? tekrar teşekkür eder, hayırlı teskereler dilerim:))

  1. Kırık ameliyatı çok problem olmaması lazım. Dediginiz gibi spor istirahati alabilirsiniz. istirahatli olanların değerlendirmesi farklı oluyor. Dereceye girme ihtimaliniz bitmiş değil. üsteğmene dikkat edin yeter 🙂 hayırlı tezkereler…

 3. çok teşekkür ederm açıklamalırınız için. çok merak ediyordum erkek arkadşım gitti. mayısta teslim oldu. hiç birsey bilmiyrum bilgi ednmek için cok soru var aklmda ama kestiremiyorum hangisini sorsam. yemn törenine gittiğimizde 28 gün yapanların hepsi doğuya gitmiş çok korkuyorum.

   1. Kısa mı uzun mu yapacak hâlâ anlayamadım ama eğer m60t ise kesinlikle trakyaya gider, edirne tekirdağ çanakkale falan. İstanbul Ankara da olabilir belki. M60a3 değildir umarım. Yazımda kura yerleri yazıyor zaten, onlar pek değişmiyor..

 4. anladım kısa dönem değil. anladığım kadarıyla öyle. M60T1 öyle dedi kendisi. kütükle bir alakası varmı bu dağıtımın ??

  1. Yedek subay ise kütükle alakası yok kura çekiliyor ama bildiğim kadarıyla kuralar çekildi. Eğer uzun dönem askerse onlar kütükle alakalı olabilir. Yalnız, dediğim gibi m60t tankları sadece trakyada olduğu için başka yere gitme ihtimali yok..

 5. mrb paylaştığınız bilgiler için öncelikle tşkler ağustos 2012 de askere gidecem kafama takılan 2 soru var 1. aöf liler uzun dönem cıkma ihtimali 2. ise kilo problem olur mu (1.78 boy kilo 95) şimdiden tşkler iyi günler

  1. Merhaba, birinci sorunuza kesin bir cevap vermek mümkün değil; ancak kısa/uzun dönem seçiminin şu şekilde olduğu yönünde sonuçlar var: sınav sonucu en yüksek puan alandan başlamak üzere herkese istediği tercihi veriyorlar. Eksik kalan kontenjanlara puanı düşük olanları atıyorlar. Yani örneğin sınavdan tam puan aldıysanız, tercih olarak ne yazdıysanız (kısa/uzun) oraya atanıyorsunuz; fakat puanınız düşük ise o zaman tercihinizin aksine atanma ihtimaliniz var.

   İkinci sorunuza cevabım, hayır. Yani 95 kilo ile aranan standardın üzerinde görünüyorsunuz; ancak yaklaşık 20 kiloluk bir tolerans tanıyorlar. Yani 1.78 boy için 105 üstü falan olmanız lazım, öyle olursanız “Git zayıfla, bir sonraki celp döneminde gel.” diyorlar. Şimdiden hayırlı olsun, hayırlı teskereler…

 6. öncelikle aydınlattığınız bilgiler ve yoruma cvp yazdığınız için tşk ederim, birde sizin takımda uzun dönem cıkmış aöf li varmıydı__? şimdiden tşkler

 7. gerçekten bütün yazdıklarınız tek tek çıkıyor ve sonunda acemilik bitti sayılır usta birliğimiz tekirdağ malkara:)))

 8. Abi ellerin dert görmesin.. Yazının tüm bölümlerini soluksuz okudum, takdir edersin ki heyecanın da getirisiyle.. Yazıyı okumadan önce evde ki o tatlı panik heyecanının verdiği şaşırmışlığı izale ederek, ne yapmam gerektiğini özetlemiş oldun.. Korkusuz gideceğim.. Bu denli faydalı yazı dizisine rastlamak benim içinde büyük şans oldu, böyle bilgileri parayla satsan dahi alırdım (=
  Kendimi tanıtmadım, kabalığımı bağışlayın; “347. dnm, yedek subay M48 A5T2 TNK.TK.K.”

 9. Blogunuzda yedek subay maaşlarıyla ilgili bir link aradım, bulamadım.. Bu konu altında sorayım dedim de; maaşlar hakkında da kısa bi özet geçer misiniz.?

  1. Maaşlar yer ve göreve göre değişiyor. İç güvenlik bölgesi normalden 200-300 TL daha fazla alıyor, aynı şekilde KKTC ve Gökçeada gibi yerler için de yaklaşık aynı miktarda ada tazminatı var. Geçen ayın 15inde benim aldığım maaş (ben iç güvenlik veya ada tazminatı almıyorum) 2.187 TL. Askeriyede çoğu şey çok ucuz olduğu için fazlasıyla yetiyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.