Bir önceki makalemde bir yazılımcının en önemli ihtiyaçlarından biri olan ofis masasından bahsetmiştim. Bu makalemde ise bir diğer önemli ihtiyaç olan ofis koltuğundan bahsedeceğim. Bahsedeceğim koltuk modeli ise xDrive markasının Atak modeli.

Önceki makalemde bahsettiğim gibi kalıcı olarak evden çalışmaya döndüğümüz bu zamanlarda önceden şirketin çözüm ürettiği bazı konularda artık bizim çözüm üretmemiz gerekiyor. Bu çözümlerin en başında ise çalışma masası ve koltuğu geliyor. Normal şartlar altında bir çalışma gününde minimum 8 saat bilgisayar başında ve dolayısıyla koltukta oturmam gerekiyor. Bazı günler mesaiye kalmaları veya şahsi bilgisayarda geçirilen zamanları da eklersek bu süre ortalama 10-11 saat civarına ulaşıyor. Eğer benim daha önceleri yaptığım gibi başka amaçlar için üretilmiş olan (ör: yemek masası) koltukları kullandığınızda bir süre sonra bel ağrısı yaşamanız kaçınılmaz. Bu yüzden eğer evden çalışıyorsanız veya uzun süre bilgisayar başında oturuyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve omurga sağlığınız için bir koltuk alın.

Bu noktada benim seçimim xDrive Atak oyuncu koltuğu oldu. Bakmayın adının oyuncu koltuğu olduğuna, çalışma koltuğu alanında da gayet başarılı kendisi. Ürünü her zamanki gibi önce internet üzerinden araştırdım. Daha doğrusu araştırmalarım “çalışma koltuğu” aramalarıyla başlayıp bir şekilde xDrive’a geldi. Aslında buraya gelmesindeki sebep ise shiftdelete.net üzerinde görmüş olduğum xDrive Altay modeli idi. Buradan başlayan maceram xDrive üzerindeki diğer modelleri keşfetmem ile devam etti. Favori modelim Altay idi, sonrasında yanına Atak ve Fırtına eklendi. Sebebi ise deri koltuk sevmiyor oluşum. Ürün sayısını üçe indirdikten sonra bir hafta sonu xDrive Ankara bayisini ziyaret ettim. Mağazadaki görevli arkadaş üç koltuğunu da bana gösterdi, tanıttı ve denetti. Koltukları güzelce inceledikten sonra tabi ki o gün almadım 🙂 Ziyaretten yaklaşık 1 ay sonra Atak modelinde karar kıldım.

Atak modelini seçmemdeki sebep, Fırtına modeli biraz daha oyuncu koltuğu gibi ve kaba bir görünüme sahipti. Ek olarak kolçaklarını da pek beğenemedim. Altay modeli ise gerçekten güzel bir model. Altay ile Atak arasında göze çarpan en büyük 3 fark mevcut:

  • Atak modelinin oturma kısmı biraz daha geniş, Altay modelinde basen bölgesini daha sıkı sarması için ufak bir parça daha eklenmiş; ancak bu parça uzun kullanımda bacakların birbirine yapışık kalmasını sağlayacak gibi hissettirdi.
  • Kolçak ve bel desteği. Atak modelinde 3D kolçak varken, Altay’da 4D kolçak mevcuttu. Ek olarak Atak modelinin bel desteği ayrı bir yastık şeklinde olmasına karşın Altay modelinde ayarlanabilir iç bir mekanizma mevcuttu.
  • Son fark ise tabi ki fiyat.

Yukarıda yazdığım ilk maddede oyu Atak aldı zaten, ikinci maddede ise ilk başta biraz kararsızdım, arada kalmıştım; ancak 6 ayın sonucunda Atak’ı seçtiğim için pişman değilim. Her konuda olduğu gibi iş biraz da fiyat kısmında kalmıştı. Sadece ikinci maddedeki özellikler için neredeyse iki katı ücret ödemeye içim el vermedi. Bu sebepten dolayı da Atak modelini seçtim. Mağazadaki görevli arkadaş kurulumunu yaptı ve arabaya atıp eve getirdim.

Ürünün özelliklerinden bahsetmek gerekirse, standart yükseklik ayarı, 360 derece dönüş kabiliyeti, 5 ayak, 90 (dik)-135-160 derece sırt yatırma özelliği mevcut. 160 derece yatırdığınızda gayet yatar pozisyona geçiyorsunuz. Ben devrilmekten biraz korktuğum için cesaret edemedim ama rahatlıkla uyunabilir bir yatay açıya sahip. Kolçaklar ise, 3D olduğu için, yukarı-aşağı, ileri-geri ve içe-dışa açılandırma olmak üzere 3 farklı yönde hareket edebiliyor. Mıknatıslı bir kafa başlığı mevcut. Bu başlık her ne kadar ayarlanabilir olsa da, en alta getirdiğim halde boynuma tam oturmadığını hissediyorum. Tahminimce birkaç cm daha uzun olsaydım daha rahat olacaktı. Yani 170-172cm (ve üstü) boyu olanlar için ideal görünüyor. Yırtılmalar hariç her konuda 2 yıl garanti desteği mevcut. Merak edenler ve satın almak isteyenler içinse ürün linki: xDrive Atak Oyuncu Koltuğu

Benzer Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.