Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 2

Birinci makalemde ilk günümü anlatmış ve ortam hakkında bilgi vermiştim. Şimdi gelelim yemin törenine kadar neler yaptığımıza. 12 Aralık günü başladık, 29 Aralık günü yemin töreni oldu. Yani 3 haftalık temel eğitim gördük. Yattık kalktık, bol bol istikamet yedik, atış yaptık, sorumluluk aldık ve en sonunda yemin edip asker olduk. Şimdi bakalım bu süreç nasıl işlemiş ve başka neler yapmışız.

İlk hafta, askerliğe alışma dönemi gibi bir şey oluyor. Tanımadığınız 103 kişi ile birlikte ne söylenirse yapıyorsunuz ve mantık aramıyorsunuz. Biz, kış döneminde gittiğimiz için ve bu kış da gayet sert geçtiği için boş vaktimiz çok oldu. Her neyse, ilk hafta rahat – hazır ol, yat – kalk, çök – kalk, sağa – sola – geriye dön vs. gibi hareketleri öğrendik ve bolca uyguladık, uygulattık. Gittiğiniz zaman 4 tank çeşidi olduğunu göreceksiniz. Yedek subaylık sınav sonuçları açıklandığında tankınızın çeşidi de yazıyor aynı sayfada. Benim tankım M48A5T2 tankıydı. Diğer tanklar: M60A3, M60T ve Leopard tanklarıdır. Tankların kura yerlerini daha sonra söyleyeceğim. Bizim tank kısmında 39 kişiydik. Leopard ile M60A3 yaklaşık 26-28er kişiden, M60T kısmı ise 8 kişiden oluşuyordu. Her tank kısmı için bir adet kıdemli ve bir adet kıdemli yardımcısı seçildi. Onların haricinde, bir bölük kıdemlisi, bir de bölük kıdemli yardımcısı seçildi. Kıdemli olmak ilk zamanlar keyifli olabilir. Çünkü kıdemliler, koğuş veya yemakhane/gazino/banyo nöbetlerini tutmuyor; ancak dersler başladığı zaman ise ödev yapmaya bile zor vakit buluyorlar. O yüzden kıdemli olmanızı tavsiye etmem.

İlk hafta kıdemliler haricinde de bazı sorumlular seçiliyor. Örneğin, vizite sorumlusu, ilaç sorumlusu, yemekhane sorumlusu, etüt sorumlusu vs. gibi. Size tavsiye edeceğim etüt sorumlusu olmak. 6 etüt var, 2 sorumlu oluyor. Sadece etütlerin düzen ve temizliğinden sorumlular ve bu iki kişi hiçbir nöbet tutmuyor. Diğer tüm sorumluluk alanlar nöbet tutuyorlar. Kıdemliler de bölük nöbetçi subay yardımcılığı nöbeti tutuyorlar. 24 saatlik bir nöbet olup, o gün boyunca nöbetçi subay ile öğrenciler arasında iletişimi sağlıyorlar.

İlk haftanın son günü veya ikinci haftanın ilk günlerinde G3 piyade tüfeğini zimmetinize alıyorsunuz. Silahlı hareketleri öğreniyorsunuz ve ikinci haftada atışları gerçekleştiriyorsunuz. İlk atış sıfırlama atışı, 3 mermiyi 3 cm çaplı daire içerisinde toplamaya çalışıyorsunuz ve atışınıza göre tüfeğiniz ayarlanıyor. Sonra 3 atış daha yapıyorsunuz. Atışlar 25 m mesafeden, yatarak, kum torbası destekli, A4 kağıda yapılıyor. Ertesi gün 200 m atışı yapıyorsunuz. Yine 3 mermi atıyorsunuz, hedefiniz en az 1 tane vurabilmek. Atışı yatarak yapıyorsunuz; ancak bu sefer kum torbası yok ve hedef diz hedefi. Onu da tamamladıktan sonra bir sonraki gün tabanca atışı yapıyorsunuz. 25 m mesafeden, iki atış yapıyorsunuz ve hedefiniz bir tane vurabilmek. Atış ayakta yapılıyor ve göğüs hedefine. Son olarak G3 ile 25 m mesafeden, yatarak, kum torbası destekli, göğüs hedefine gece atışı yapıyorsunuz. Hedefiniz iki atıştan birini vurmak. Atışlar çok zevkli geçiyor. Herkesten 1-2 TL toplanıyor ve tatlı alınıyor, başarılı olanların ödülü tatlı oluyor. Eğer size, “Bu atışlar değerlendirilmeye alınmayacak, o yüzden pek önemli değil.” diyen olursa, dinlemeyin. Atışlar, not ortalamanıza etki ediyor. Ona göre atış yapın.

Son hafta ise 3 gün boyunca “Sol – Sağ – Sol – Sağ” yürüdük. Birkaç kez tören alanında prova yaptık. Perşembe günü de tören oldu, yeminimizi ettik. Güzel bir tören oldu, darısı başınıza…

Evet, yemin törenine kadar da bunları yaptık. Bir sonraki makalemde kura gününe kadar neler yaptığımızı, kuranın nasıl olduğunu, hangi tank kısmının kurasında hangi iller olduğunu, spor barajlarını vs. yazacağım. Sonraki makalede görüşmek üzere…

Benzer Makaleler

5 thoughts on “Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 2

  1. kura gününe kadar yaptıklarınızı da yazarsanız sevinirim.
    12 nisan’da orada olacağım sanırım…

  2. kardesım yazıların ıcın tsk ederım. sen m60 a3 degılsın bılıyorm ama. m60 a3 un kura yerlerını hatırlıyormusun nereler vardı. cunku bız sımdı 345 lerın gıttıgı yerlere gıdecez .

    1. M60A3’ün iki kişisi Ankara idi, diğerlerinin hepsi doğu ve güney doğu anadolu. Ağrı, Silopi, Cizre, Gaziantep vs. Tahminime göre 347. dönemsiniz, eğer öyleyse 345’in değil, 343’ün yani bizim yerimize geleceksiniz. Çünkü bir dönem atlatmalı oluyor. 343 ler terhis olacağı için onların yerini dolduracaksınız. Bu arada hatırlattığın iyi oldu, benim 3. yazımda paylaştığım kura yerleri 343, 347, 351, 355 vs. dönemler için geçerli, 345, 349, 353 vs. gibi ara dönemlerde birkaç değişik yer veya sayı farkı olabilir.

      1. tsk ederım kardsım saolasn sımdı 3. yazını okuyacam hemen nerelermıs merak ettım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.