Zırhlı Birlikler Okulu’nda Acemilik – 1

12 Aralık 2011 günü öğlen saat 12:00 sularında kendimi Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı nizamiyesinden içeri attım ve 3 ay sürecek olan acemi birliğime katıldım. Bu küçük yazı dizisinde acemiliğim boyunca başımdan geçenleri, askere gelirken daha doğrusu Zırhlı Birlikler Okulu’na gelirken yanınızda getirmeniz gerekenleri, kabaca 3 ayda neler yapıldığını anlatmaya çalışacağım. En sonda da ufak tefek ipuçları vereceğim.

Nizamiyeden içeri girdiğimde, nizamiyedeki askerlere yedek subay adayı olduğumu söylediğimde bana bir topluluğu gösterip onların yanına gitmemi söylediler. Ben de gittim. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra 30 – 40 kişilik grubumuzu otobüse bindirip bir binaya götürdüler. Anladık ki aşı vakti gelmiş. Kısa dönemler de vardı orada; ancak daha ilk adımda rütbeli olacağımızı belli edip, hemen kaynak yaptık sıraya. Kazaklarımızı çıkarıp, sırayla sandalyeye oturduk. Aynı anda hem sağ hem de sol kola birer aşı yaptılar. Sonra herkese, bir hastalığı olup olmadığı soruldu. Küçük bir psikolojik değerlendirme testinin ardından, yedek subay gazinosuna götürdüler bizi. Başçavuş eşliğinde hepimize uygun kamuflaj, bot ve kırtasiye ürünleri vs. dağıtıldı. Kamuflaj ve bot ücretsiz; ancak geriye kalan diğer ürünler (kalem, defter, çanta, spor ayakkabı, eşofman, bere, spolet, t-shirt vs.) için 76 TL ödeme yaptık.

Hemen koğuşlara çıktık. Herkesin odası önceden belirlenmişti. Odamı buldum. Bir taraftan eşyaları dolabıma yığarken, diğer taraftan etrafı gözlemliyordum. Kimisi bot bağlamayı öğretiyordu, kimisi de “Herkes banyoya!” / “Herkes saç tıraşına!” / “Herkes yemeğe insin!” diye bağırıyordu. Buradaki kimisi’lerden kasıt, şimdi hatırlamıyorum ama büyük ihtimalle astsubay öğrencileriydi (yanlış hatırlıyor da olabilirim). O kadar iş arasında, aceleyle kamuflaj ve botumu giyip hemen yemekhaneye indim, yemeğimi yedim. Saat de yaklaşık 20:00 olmuştu. Yemekten sonra yaklaşık 80 kişiyi etüt sınıflarının olduğu koridora topladılar ve herkes aynı anda bağıra bağıra tekmil nasıl verilir, selam nasıl verilir onları öğrenmeye çalıştık. Ardından da ilk günümüzü bitirip yatağımıza uzandık.

Koğuşlardan bahsetmek gerekirse, odalar 6 kişilik. Yataklar gayet güzel, tek kişilik yatak, yani ranza değil. Herkesin, çok da büyük olmayan dolapları var. “Olsun ben her şeyimi sığdırırım o dolaba!” diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü dolabın da bir yerleşim planı var. Dolaba haricen bir şey koyamıyorsunuz. Örnek bir yerleşim vereyim, üst rafta yüz havlusu (havluyu katlama stilini gidince öğrenirsiniz) ve harici elbisenin şapkası, orta kısımda soldan sağa gecelik, eğitim elbisesi, eşofman, parka, sivil elbise, harici elbise ve hücum yeleği bulunacak. Onların altında kirli ve temiz çamaşır torbaları ve tıraş takımıyla ayak havlusu. En alt rafta da çanta, defter ve bolca ders kitabı. Yaklaşık 20 tane ders kitabınız olacak ama merak etmeyin, kitapları yemin töreninden sonra alıyorsunuz. Dolabın haricinde, yatak nasıl yapılır ilk öğrenmeniz gereken konulardan birisi.

Yemeklere gelince, yemekler genelde güzel oluyor. Porselen tabaktan yiyip, cam bardaktan su içiyorsunuz. En büyük sıkıntı, ekmeğin sadece haftada 1 öğün taze olması. Sabahları çay veya süt oluyor. Akşamları çeşit az oluyor, rahat uyuyabilesiniz diye. Her gün ortalama 4500 – 5000 kalorilik yemek yiyorsunuz ve inanın bana hiç spor yapmasanız bile o kadar kaloriyi almanıza rağmen ilk haftadan itibaren kilo vermeye başlıyorsunuz. Ben 3 ayda 6 kilo verdim. 22 kilo veren var!..

Öğrenci olarak 2 çeşit nöbetiniz var. Birisi koğuş nöbeti, ortalama 4 – 5 günde bir gelen bir nöbet. 1 saat boyunca koğuş koridorunda nöbet tutuyorsunuz. Diğer nöbet ise 24 saatlik nöbet olan yemekhane/gazino/banyo nöbeti. Bunlarında her birini bir kez tutuyorsunuz. yaklaşık 22 gün arayla geliyor. Sırası ise nöbet yazan arkadaşa bağlı. Bölük içinde bazı kişilere nöbet yazılmaz. Bunlar kısım kıdemlileri ve yardımcıları, bölük kıdemli ve yardımcısı, etüt sorumluları vs.’dir; ancak nöbet tutmaktan yırtarım düşüncesiyle bunlardan biri olmaya kalkarsanız işiniz çok daha zor. Kısım kıdemlisi olursanız, ortalama haftada bir kez 24 saatlik olan “Bölük nöbetçi subay yardımcısı” nöbetini tutarsınız. Bölük, o gün sizden sorulur. Ayrıca dersler başladığında kıdemlilerin işi çok daha zorlaşıyor. İş yapmaktan ders dinleyemeyen kıdemli bilirim, 343-3533 (o kendini biliyor).

Eğer sınav sonucunda yedek subay olarak Etimesgut Zırhlı Birlikler’de acemilik yapacaksanız, giderken yanınızda şunları götürmeniz yeterli: tıraş takımı, tırnak makası, boy havlusu, spor ayakkabı veriyorlar ama pek kaliteli olmadığından dolayı isterseniz kendi spor ayakkabınızı götürebilirsiniz, kışın gidiyorsanız içlik, dışarda ucuza bulurum diyorsanız siyah renk çorap ve haki renk (açık yeşil gibi) atlet ve boxer alın. Kantinde de satılıyor, 1 atlet veya boxer 3TL. Başka da bir şeye gerek yok. Unuttuğum bir şey olursa aklıma gelince yazıyı güncellerim.

İlk makale için bu kadar yeterli. İlk günümü anlattım ve ortam hakkında biraz bilgi verdim. Bir sonraki makalemde, yemin törenine kadar olan zamanı anlatmayı planlıyorum. Görüşmek üzere…

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.