VPN ile Yasaklı Sitelere Giriş

Merhaba, uzun zaman önce yazmış olduğum Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemi adlı makalemin oldukça popüler olduğunu gördüm. İlgili makalede, Tor sistemini kullanarak, engellenmiş sitelere nasıl girilebileceğini anlatmıştım. Tor sistemi her ne kadar kullanışlı olsa da doğası gereği çok hızlı değil. Örneğin video izlemeye çalıştığınızda sizi deli edebiliyor. O yüzden artık yeni yöntemlere geçmenin zamanı geldi. Bu yüzden, bu makalemde VPN teknolojisinden bahsedeceğim.

VPN Nedir?

Virtual Private Network’ün kısa yazılışı olan VPN, Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Bir örnekle açıklayalım: diyelim ki ofisinizde bir yerel ağ var. Bu yerel ağda birçok bilgisayar ve yazıcı var. Normal şartlar altında ofisinizdeki bilgisayarlardan veya yazıcılardan herhangi birine internet üzerinden erişemezsiniz. VPN alt yapısını kullanarak ofisinizdeki ağa bağlanırsınız ve sanki bilgisayarınız ofisteymiş gibi davranır. Yani istediğiniz bilgisayara erişebilir, istediğiniz yazıcıdan çıktı alablirsiniz.

Başka bir örnek verelim. Diyelim ki ofisinizdeki bilgisayarınızın yerel ağ IP adresi 192.168.1.7. Siz evdesiniz ve ofisinizdeki bilgisayarınıza erişmek istiyorsunuz. Windows’un çalıştır kutucuğuna \\192.168.1.7 yazdığınızda Windows size aşağıdaki mesajı verecektir:

network-error

Diğer yandan, eğer VPN ayarlarınızı yapıp ofisinizdeki ağa bağlandıktan sonra çalıştır kutucuğuna \\192.168.1.7 yazarsanız bu sefer ilgili klasöre erişebiliyor olacaksınız. Kısacası VPN; sizi uzaktaki bir yerel ağa dahil eder.

VPN Bağlantısı Nasıl Kurulur?

VPN bağlantısı kurmak için birkaç ayar yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki videoda, Windows 7 üzerinde bu ayarların nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Anlamadığınız veya yapamadığınız yerleri yorum kısmına yazarsanız cevaplamaya çalışırım.

VPN Ayarlarını Nerde Bulacağım?

Birçok ücretsiz VPN hizmeti sunan firma mevcut. Ben, kendi kullandığım ayarları videoda gösterdim. Google’a “ücretsiz VPN” veya “free VPN” yazarsanız birçok site çıkacaktır. Herhangi bir tanesine girip VPN bağlantı ayarlarınızı edinebilirsiniz.

Uyarı ve Notlar

VPN her ne kadar güvenli görünse de, size tavsiyem zorda kalmadıkça VPN kullanmamanızdır. Hele ki VPN bağlantısı aktifken kredi kartınız ile alışveriş yapmayın veya internet bankacılığınıza giriş yapmayın. Ayrıca VPN bağlantısıyla torrent indirmeye çalışmayın, kısa süre içerisinde sizi ağdan atabilirler. Kısacası VPN’i sadece zorunlu durumlarda kullanın ki hizmetin kalıcılığı uzun olsun. Son olarak, eğer siz de vpnbook.com adresinden faydalanacaksanız, videoda da belirttiğim üzere, parola 5 – 7 günde bir değişiyor. Bağlanamazsanız siteye girip yeni parolayı edinebilirsiniz. Sonraki makalede görüşmek üzere…

Benzer Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.