Ürünü, geçtiğimiz Cuma akşamı (18.04.2014) Sapphire Çarşı’daki Teknosa’dan satın aldım. Hatta iş arkadaşım Serkan ile beraber aldık, birer tane. Her ne kadar, ürünün ertesi gün teslim edileceğinden şüphemiz olsa da, Teknosa görevlisi bu konuda bizi ikna etti. Ürünü satın alırken diğer yandan da LG müşteri hizmetlerini arayarak kurulum için randevu talep ettik. Ürünle beraber, birer adet de tv sehpası satın aldık.

Cumartesi günü öğle saatlerinde ürünü teslim aldım ve başladım sehpayı kurmaya. Yaklaşık 1 saatlik uğraş sonucunda sehpayı kurdum ve yetkili servisin gelmesini bekledim. Beklerken de bu yazıyı yazacağımı bildiğim için hatıra bir görüntü aldım:

lg-42la740s

1 saat sonra yetkili servis geldi. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra bana ürünü nasıl kullanabileceğimi birkaç dakikada anlattılar. Giderken de yazılım güncellemesi mevcut olduğunu ve güncellemeyi başlattığını, güncelleme tamamlandığında televizyonu kapatıp açmam gerektiğini söylediler. Yaklaşık yarım saatte güncelleme tamamlandı ve televizyonu yeniden başlattım. Öncelikle ürünün teknik özelliklerinden bahsedeyim, ardından da kendi yorumlarımı yazayım.

Ürün, 42″ yani 106 cm boyutunda. 1920×1080 Full HD çözünürlüğe sahip. Piyasadaki birçok MCI 400 Hz aksine bu ürün MCI 800 Hz değerinde. Dahili uydu alıcı, dahili wi-fi, 3 HDMI girişi ve de 3 USB 2.0 girişi mevcut. Bunların yanında kutu içeriğinde 4 adet 3D gözlük, 2 adet Dual Play gözlüğü ve sihirli kumanda mevcut. Üründe 2+1 hoparlör mevcut. Ayrıca harici diskinizi bağladığınızda tv yayınını kaydedebiliyorsunuz. Ürünün tüm özellikleri ise şu şekilde:

LG 42LA740S Özellikleri

Ekran boyutu42inch - 106cm
Çözünürlük1920x1080
Ekran tipiLED Plus
Dinamik MCI800Hz
LG Smart TVVar
2D den 3D ye çevirmeVar
Dual PlayVar
Ses çıkışı12W + 12W
Subwoofer10W
Dahili Wi-FiVar
Web tarayıcıVar
WiFi DirectVar
Dahili uydu alıcısıVar
HDMI girişi3 adet
USB 2.0 girişi3 adet
Ethernet girişiVar
Kulaklık çıkışıVar
Sihirli kumandaVar
3D gözlük4 adet
Dual Play gözlük2 adet
Enerji sınıfıA+
Ortalama güç tüketimi64W
Ayaklı ağırlık14.3 kg
Ayaksız ağırlık12.2 kg
Ayaklı boyutlar951 x 634 x 269 mm
Ayaksız boyutlar951 x 564 x 34.5 mm
FiyatıYaklaşık 2200 TL
* Ürün bilgileri LG web sitesinden alınmıştır. Ürün fiyatı ise 20.04.2014 tarihindeki Teknosa.com fiyatıdır.

Gelelim benim yorumlarıma. Öncelikle boyutundan biraz bahsedeyim. Mağazada “acaba ufak mı olur, 47″ mi alsam” diye düşünürken, evde “iyi ki bunu almışım” diye düşündüm. Mağazanın alanı geniş olduğundan 42″ ufak gibi görünüyor; ancak yanlış hesaplamadıysam benim televizyonu koyduğum oda 20 metrekare ve bu oda için boyutları çok uygun. Eğer 47″ alıp bu odaya koysaydım, televizyonu izlerken pikselleri farkedebilecektim. Dolayısıyla 42″ televizyon 20 – 30 metrekarelik odalar için gayet ideal. Ürünün önden ve arkadan görünüşü ise şu şekilde:

lg-front
lg-back

Ürünü yaklaşık 5 aydır inceliyorum, fiyatının düşmesini bekliyordum. En beğendiğim özelliği ise çerçevesinin çok ince olması. Bu televizyonu almamdaki en büyük etkenlerden birisi buydu. Bunun yanında yukarıda da yazdığım gibi birçok televizyon 400 Hz iken bu 800 Hz. Televizyonun dahili uydu alıcısını kullanıyorum. Görüntü kalitesi HD kanallarda zaten çok güzel, normal yayın yapan kanallarda ise görüntüyü çok dağıtmıyor. Yalnız söylemeden edemeyeceğim, kanal geçişleri çok yavaş, ortalama 3 sn. Televizyonun tek eksi yanı bu gibi.

Televizyonu kendi hoparlörleriyle kullanıyorum, gayet başarılı; ancak arkadaşlar olduğunda veya film gecesi yapmaya karar verdiğimde 5+1 ses sistemimi kolayca bağlayabiliyorum. Ses için televizyonun birkaç ayarı var. Daha ne olduklarını çok inceleyemedim. Sihirli kumanda üzerinde mikrofon ve mikrofon butonu mevcut. Butona bastıktan sonra sesle arama yapabiliyorsunuz ve Türkçe arama da yapabiliyor. Örneğin “kitap” dediğimde bunu algıladı ve online içeriklerde “kitap” kelimesi geçenleri bana listeledi.

Kumandadan bahsetmişken, televizyon sihirli kumanda ile geldi. Kumanda üzerinde yaklaşık 10 buton ve bir tekerlek mevcut. Kumandayı biraz sağa sola hareket ettirdiğinizde ekranda fare imleci çıkıyor ve imleci kumanda ile yönetiyorsunuz. 3 – 5 dakika kullandıktan sonra alışıyorsunuz. Kumanda iki pille çalışıyor.

Televizyonun 3D özelliğini denemek istedim hemen. LG’nin yayınladığı 3D test videosu mevcuttu. Onu flash bellek üzerinden çalıştırdım. Görüntü gerçekten harikaydı. Daha sonra bir de 2D’den 3D’ye çevirme özelliğini denemek istedim; ancak bu özellik gerçek 3D’nin çok çok uzağındaydı. Çok ufak bir detay ekleyebiliyor görüntüye, gerçek 3D hissini veremiyor. En merak ettiğim özelliklerden birisi ise Dual Play özelliği; ancak onu henüz test edemedim. Dual Play nedir? Hatırlarsanız eskiden iki kişilik bir oyun oynarken, örneğin araba yarışı, ekran ortadan bölünürdü. Dual Play ile bu geride kalıyor. İki oyuncu da Dual Play gözlüğünü takıyor ve oyunu tam ekran oynuyor.

Televizyonu kolayca kablosuz ağınıza dahil edebiliyorsunuz ve bu sayede Smart TV özelliğini tam anlamıyla kullanabiliyorsunuz. İsterseniz Youtube uygulamasıyla video izleyin, isterseniz web tarayıcısını kullanarak internette dolaşın. Ayrıca satılan Skype kamerasını satın aldığınızda, Skype üzerinden görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz. Televizyonun internet hızı bana biraz yavaş gibi geldi nedense. Televizyon ile beraber gelen Tag on NFC kartını telefonunuzun NFC alıcısına yaklaştırdığınızda LG’nin uygulaması yardımıyla telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsunuz.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse, LG’nin 42LA740S modeli gayet başarılı bir model olmuş. Gerek özellikleri ile gerekse tasarımı ile piyasadaki üst seviye televizyonlardan biri.

Gelen arama terimleri:
  • https://www kemalkefeli com tr/lg-42la740s-3d-smart-tv html (1)

Benzer Makaleler

2 thoughts on “LG 42LA740S 3D Smart TV

    1. Televizyon 2-3 sene önce güzeldi ama eski kaldı artık. Sadece TV için güzel; ama smart arayüzü çok yavaş çalışıyor, kasıyor resmen. Ben satmayı düşünmüyorum şimdilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.