Ping ve Traceroute Nedir?

Bu makalede sizlere Ping ve Traceroute‘dan bahsedeceğim. İkisi de (genellikle) komut satırından kullanılan küçük ama kullanışlı programlardır. Windows ve linux ortamlarında kolaylıkla kullanabilirsiniz. Gelelim bu küçük programların ne amaçla ve nasıl kullanıldıklarına.

Ping Nedir?

Ping, basit ama kullanışlı bir programdır. Belirtmiş olduğunuz ip adresine (ör: 207.142.131.236) veya internet adresine (ör: www.google.com.tr) 32 byte’lık bir ICMP (Internet Kontrol Mesaj İletişim Kuralı) paketi gönderir ve bu paketin karşıya ne kadar sürede ulaştığını ve çok sayıda gönderildiğinde ne kadarının ağda kaybolduğunu görebilmenizi sağlar. Aşağıdaki resimde Windows üzerinden www.google.com.tr adresine ping atıldığında elde edilen değerler gösterilmiştir.

Ping

Traceroute Nedir?

Bir ip paketinin (örnek olarak ping işlemini gerçeleştirirken kullandığımız ICMP paketi de olabilir) hedef adresine varana kadar hangi sunucu ve/veya yönlendiriciler üzerinden geçtiğini görmemize imkan sağlayan bir programdır. Traceroute uygulamasını Windows üzerinde kullanabilmek için komut satırına tracert ip/host yazmanız yeterli. Örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. Örnekte, benim makinemin www.google.com.tr adresine erişirken üzerinden geçtiği bilgisayarların ip adreslerini görebilirsiniz.

tracert

Çok detaylı olmasa da ayrıntılı bilgi için Wikipedia’ya bakabilirsiniz (Ping Traceroute)

Benzer Makaleler

7 thoughts on “Ping ve Traceroute Nedir?

  1. Allah razı olsun mühendis bey bu komutu arıyordum yahoo search senin adrese yönlendirdi. 🙂
    burun ameliyatı meselesini yeni duydum biraz erken oldu ama hayırlısı geçmiştir zaten olsun demiyorum.

  2. Hocam kolay gelsin benim durumum çok trajikomik kendi internetimde kendi web sayfamı açamıyorum. Tracert komutunu kullanıyorum ama nerde hata olduğunu nasıl anlayacağım.

    1. Merhaba, tracert çalıştırdığınızda bir yerden sonra çağrılar timeout almaya başlaması lazım. O noktada nerde takıldığını görebilirsiniz.

  3. Kemal bey mrb.ben vavoo uygulamasını kullanıyorum bugüne kadar bi sıkıntı yoktu .evimde superonline kullanıyorum vavoo uygulamasında bi sıkıntı yok .iş yerimde kablo net kullanıyorum vavoo uygulaması açılmıyor.kablo net müşteri hızmetlerini aradım. Benden programın ping ve traceroute testlerini istediler .nasıl bu testleri alacağımi bilmiyorum .yardımcı olursanız çok sevinirim .vodafone internetimi pc aktarim uygulama aciliyor .tek sikinti kablo net te acilmiyor.lutfen yardım

    1. Merhaba, kullandığınız uygulamanın hangi adreslere erişmeye çalıştığını tespit etmeniz lazım. Sonrasında bu adres veya ip’ler için ping ve traceroute komutlarını çalıştırabilirsiniz. Ancak adresleri tespit etme kısmı daha zor. Farklı bir uygulama kullanarak ağ trafiğinizi izlemeniz gerekiyor. Benim bildiğim, bu tarz işlemler için Wireshark uygulaması kullanılabilir. Youtube’da falan kullanım videoları vardır. Bu arada iş yeriniz kurumsal bir yer ise şirket kuralları gereği bazı adreslere erişim engellenmiş olabilir; ancak eğer kendi işletmenizse ve bilgisayarla pek aranız yoksa bir bilgisayarcı çağırmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.