SQL Server 2008 R2 Express Kurulumu

Merhaba, bu makalemde SQL Server 2008 R2 Express‘in nasıl kurulduğunu sizlere anlatacağım. Aslında makale değil, kendi hazırlamış olduğum videoyu paylaşacağım; ancak öncelikle değinmem gereken iki nokta var: bu makaleyi neden yazıyorum ve kurulum dosyasını nerden indirebilirsiniz?

Bu yazıyı yazma sebebim aslında zorunluluktan. Yazmış olduğum birkaç tane program var. Bu programlardan herkes faydalansın istiyorum; ancak program SQL Server veritabanı kullanıyor. Çok uğraştım; fakat veritabanı kurulumunu setup dosyası içine istediğim şekilde ekleyemedim. Ayrıca eklediğim zaman kurulum dosyası boyutu 200 Mb seviyelerine kadar çıkıyordu. Bu yüzden ben de böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

Peki kurulum dosyasını nerden indirebilirsiniz? Microsoft’un kendi sitesinde kurulum dosyası mevcut, zaten ücretsiz bir yazılım. Buradaki adrese gittiğinizde, sayfadaki Download butonuna basın ve işletim sisteminize uygun olan sürümü indirin.

İşletim sisteminizin sürümünü anlamak içinse (32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu), Başlat menüsüne tıklayın, ardından Bilgisayarım’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Bir pencere açılacak ve aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi kırmızı kutu içerisinde işletim sisteminizin 32 mi yoksa 64 bit mi olduğunu göreceksiniz. Benimki 64 bit.

isletim-sistemi

İşletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrendikten sonra indirme sayfasında, aşağıdaki şekilde sisteminize uygun olanı indirebilirsiniz:

sql-server-download

Kurulum dosyasını indirdikten sonra aşağıdaki videodan devam edebilirsiniz…

Benzer Makaleler

2 thoughts on “SQL Server 2008 R2 Express Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.