Merhaba, bu makalemde sizlere geçen hafta satın almış olduğum Samsung Gear S2 akıllı saatten bahsedeceğim. Ürünün artılarını ve eksilerini anlatmaya çalışacağım. Gear S2, spor ve klasik olarak iki farklı çeşidiyle, Kasım ayının ortalarında ülkemizde satışa sunuldu. Spor modeli 899 TL, klasik modeli ise 999 TL’den satılıyor*. Ürünü geçen hafta n11.com üzerinden satın aldım ve klasik modelini tercih ettim.

Teknik Özellikler

Ürünün teknik özellikleri aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi. Spor ve klasik modeli arasında sadece tasarımsal farklılıklar bulunuyor. Yani iki modelin de donanımsal özellikleri aynı. Saatin alt kısmında kalp atışını ölçmek için bir sensör bulunuyor. 5 saniye gibi bir sürede kalp atışınızı ölçebiliyorsunuz. Üründe başka birkaç sensör daha bulunuyor: ivme ölçer, gyro, barometre ve ortam ışığı algılayıcı. Ürün üzerinde GPS bulunmuyor; ancak telefonunuza bağladığınızda telefonun GPS’ini kullanabiliyor.

ÖzellikS2 SporS2 Klasik
Ölçüler42,3 x 49,8 x 11,4 mm (G x Y x D)39,9 x 43,6 x 11,4 mm (G x Y x D)
Ağırlık47 g42 g
İşlemciExynos 3250Exynos 3250
RenkBeyaz, GriSiyah
Batarya250 mAh250 mAh
Ekran1.2" 360 x 360 (302 ppi)1.2" 360 x 360 (302 ppi)
Ram512 MB512 MB
Disk1.9/4 GB1.9/4 GB
BağlantıBluetooth 4.1, WiFi, NFCBluetooth 4.1, WiFi, NFC
İşletim SistemiTizenTizen
Gear S2 KlasikTasarım

Ürünün spor modelinde silikon bazlı kayış kullanılmakta. Klasik modelinde ise deri kayış bulunuyor. Spor modelde kullanılan kayış bağlantıları farklı olduğu için, sadece Samsung’un veya üçüncü parti firmaların Gear S2’ye özel üretmiş olduğu kayışları kullanabiliyorsunuz. Klasik modeldeki kayış ise saate standart pin bağlantısıyla bağlı. Dolayısıyla istediğiniz kayışı rahatlıkla saatinize takabiliyorsunuz. Spor modelinin kutusundan 2 adet kayış çıkıyor. Birisi normal kullanım için diğeri yedek olarak saklamak için. Klasik modelin kutusundan ise tam olarak 1,5 adet kayış çıkıyor. Bir adet normal kullanım için olan kayışın yanında bir de kayışın delikli olan parçasından koyulmuş. Yani kilit mekanizmasının olduğu parça koyulmamış nedense.

Ürünlerde dairesel kasa tercih edilmiş ve artık akıllı saatlerde yeni dönemin başladığı gösterilmeye çalışılmış. Şöyle ki, tam dairesel ekran kullanımı ve ürünün inceliği gerçekten güzel olmuş. Saat ekranı telefona göre çok çok ufak olduğu için, dokunmatik ekranı kullanmak biraz daha zor oluyor; ancak Samsung, Gear S2 ile bu probleme bir çözüm bulmuş: bezel. Bezel denilen saat üzerindeki dönen çerçeve yardımıyla ekrana dokunmadan menüde dolaşabiliyorsunuz. Ürün üzerinde iki adet fiziksel düğme bulunuyor. Bir tanesi Geri tuşu olarak kullanılırken, diğeri ana ekrana yani saate direkt olarak dönmek için ve saati açmak/kapatmak için kullanılıyor.

Pil Ömrü

Saatin pil kapasitesi 250 mAh olarak tasarlanmış. Saati aktif olarak kullandığınızda bataryası 2 gün dayanabiliyor. Ürünle beraber gelen kablosuz şarj cihazını kullanarak ürünü yaklaşık 2 saatte şarj edebiliyorsunuz. Eğer ürünü normal bir saat gibi kullanırsanız bataryası çok daha fazla dayanıyor. Bana gün içinde çok fazla bildirim gelmiyor. Tüm gün ofiste olduğum için ekran parlaklığını 3/10 olarak ayarladım ve gayet güzel görünüyor. Gün boyunca bluetooth üzerinden telefona bağlı, geceleri bluetooth kapalı. Telefon üzerinden internete bağlı olduğu için WiFi ve NFC kapalı. Son olarak da kolumu yukarı çevirdiğimde otomatik açılan ekran özelliği de kapalı. Bu şekilde kullandığımda ürünün bataryası 5 gün dayanıyor. Piyasadaki bir çok akıllı saate göre pil süresi gayet iyi durumda.

Uygulama Çeşitliliği

Ürün Tizen işletim sistemine sahip olduğu için ürüne kurulabilecek uygulama sayısı pek fazla değil. Samsung App Store’dan indirebileceğiniz birkaç farklı uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar haricinde birçok saat tasarımı mevcut. Uygulama çeşitliliği fazla olmamakla birlikte, telefonda gösterilen bir çok bildirim saat üzerinde de gösterilebildiği için bu eksiklik bir nebze kapatılmış oluyor. Örneğin, akıllı saat için Whatsapp uygulaması bulunmamakta; ancak Whatsapp üzerinden bir bildirim aldığınızda bu bildirim saatinize iletiliyor. Saat üzerinde size gelen mesaj içeriğini görüntüleyip isterseniz cevap da verebiliyorsunuz.

Gear S2 SporKullanım

Öncelikle, ürünün dokunmatiği gerçekten çok iyi. Samsung Galaxy S4 sahibi biri olarak, Gear S2’deki dokunmatik neredeyse aynı diyebilirim. Ekranın biraz ufak olmasından dolayı dokunmatik kullanımı biraz zor olsa da, bezel kullanarak bu eksikliği çok rahat giderebiliyorsunuz. Şahsen, bezeli dokunmatikten daha fazla kullanıyorum. Telefona mecburi olarak Gear uygulamasını kuruyorsunuz. Bu uygulama yardımıyla saatiniz üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz. Yine bu uygulama üzerinden, seçmiş olduğunuz uygulamalara ait bildirimleri saatiniz üzerinde görebiliyorsunuz. Mesajlaşma veya Whatsapp gibi uygulamalardan gelen bildirimleri saat üzerinde görüntüleyip cevap verebiliyorsunuz. Cevap verirken sesle yazdırma desteğini kullanabilir veya eski usul T9 klavye yardımıyla cevabınızı oluşturabilirsiniz. Ürünün en büyük eksikliği olan hoparlör olmayışı sebebiyle ürün üzerinden telefon görüşmesi yapamıyorsunuz. Telefonunuz çaldığında saat üzerinde kimin aradığı bilgisi görünüyor ve isterseniz telefonu açabiliyor veya kapatabiliyorsunuz; ancak açtığınız zaman telefon üzerinden konuşmanız gerekiyor.

Ürünü Samsung telefonla kullanırsanız S Health gibi Samsung uygulamalarını kullanabiliyorsunuz. Üründe dahili olarak Here Maps bulunmakta. Telefonunuza bağlayıp GPS desteği alarak, ürün üzerinden yol tarifi alabiliyorsunuz. Saat görünümünü çok farklı şekillerde kişiselleştirebiliyorsunuz. Mağazada da birçok saat çeşidi mevcut. Ürün üzerinden telefonunuzdaki müzikleri oynatabiliyorsunuz. Ürünün dahili hafızasına müzik atarak, bluetooth kulaklık yardımıyla telefona gerek kalmadan da müzik dinleyebiliyorsunuz. Ürünü normal saat olarak kullanabilmeniz için, ekranı sürekli açık tut diyebiliyorsunuz; ancak bu durumda şarjı en fazla 1 gün dayanabiliyor. Yine ekran ile alakalı olarak, uyandırma seçeneği mevcut. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde, ürünün ekranı kapalı duruyor; ancak kolunuzu saate bakar gibi bir pozisyona getirdiğinizde ekran otomatik olarak açılıyor.

Ürünü ikinci günden sonra kolunuzda pek hissetmiyorsunuz. Ağırlığı ve inceliği gerçekten güzel. Ürünü bir haftadır kullanmama rağmen ve kayışının deri olmasına rağmen sanki çabuk yıpranacakmış gibi bir his var içimde. Birkaç ay sonra belli olur diye düşünüyorum.

Artılar
 • Aktif kullanımda 2, normal kullanımda 5 güne varan batarya
 • Super Amoled ekran ile gün ışığında bile düzgün görüntü
 • Gorilla glass cam
 • Ürüne entegre bezel
 • Yaklaşık 2 GB dahili hafıza
 • Android 4.4 üstü tüm telefonlarla uyumluluk**
 • Kablosuz şarj
 • Dahili WiFi ve NFC
 • Bildirimlere klavye kullanarak cevap yazabilme
 • IP68 su geçirmezlik sertifikası
Eksiler
 • Hoparlör yok
 • Uygulama azlığı
Son Notlar

Ürün hakkında son birkaç şey söylemem gerekirse, ürün gerçekten çok hoş. Tek eksikliği hoparlörünün olmayışı. Ürünü alırken en çok tereddüt ettiğim konu pil ömrüydü; ancak şu an pil ömründen çok memnunum. Ürün fiyatına yorum yapmam gerekirse, iyi bir mekanik saatin 400 – 500 TL olduğunu düşünürsek ürünün fiyatı çok uçuk değil. Elbette ki birkaç ay sonra benzer ürünler çıktığında fiyatı biraz daha ucuzlayacaktır. İlerleyen günlerde mağazadaki uygulama sayısının da artacağını düşünüyorum. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

* Aralık 2015 fiyatıdır.

** 1,5 GB Ram olması gerekiyor.

Benzer Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.