Kingston HyperX 3K SH103S3/120G SSD

Merhabalar, yaklaşık bir ay önce SSD bir disk almaya karar verdim. Yaptığım araştırma sonucunda Kingston’ın 120 GB’lık modeli olan HyperX 3K SH103S3‘ü satın aldım. Ürünü www.pinti.com.tr üzerinden sipariş ettim ve birkaç gün içinde elime geçti. Bu makalemde, kısa da olsa satın almış olduğum ürünü tanıtmak istiyorum. 1 aydır kullanıyorum, artı ve eksi yönlerinden bahsetmek istiyorum.

Ürünün kutusundan disk, 3.5″ dönüştürücü ve vidalar çıktı. Diski direkt olarak sata uyumlu dizüstü bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Masaüstü bilgisayarınıza bağlamak isterseniz de 3.5″ dönüştürücüyü kullanarak kolayca kurulum yapabiliyorsunuz. Hemen Windows 7 kurulumunu yaptım, sürücüleri vs. yükledim ve kullanmaya başladım. Öncelikle bilgisayarın açılışı inanılmaz derecede hızlandı. Şöyle örnek vereyim, Windows 7 açılırken Microsoft logosu 4 renkten oluşup ardından parlaklığı azalıp artmaya başlıyor. Benim bundan önceki iki diskimde de o parlaklık değişimini 3 – 4 kez izliyordum, ondan sonra parola girme ekranı geliyordu; ancak SSD’de bu durum çok daha farklı. Logo oluştuğu anda parola ekranına geçiyor. Yani o parıldama işlemini hiç göremiyorum. Aynı şekilde parolayı girdikten sonra, önceden ekrande Welcome yazısı yaklaşık 4 – 5 saniye bekler, ardından açılış programlarının yüklenmesi için de yaklaşık 45 – 60 saniye beklerdim. Şu anda Welcome yazısı 1 saniye içinde kayboluyor ve açılış programlarının yüklenmesi yaklaşık 15 saniye sürüyor.

kingston-hyperx-3k

Şu anda 120 GB SSD kullanıyorum, ondan önce 500 GB Seagate Hybrid Disk kullanıyordum, ondan da önce yine Seagate fakat 750 GB Hard Disk kullanıyordum. Yani ilk önce normal disk ile başladım, sonra hybrid kullandım şimdi SSD kullanıyorum. İlk ikisi arasında açılış hızları ve program başlatma hızlarında çok büyük farklılıklar yoktu; ancak örneğin diski C ve D olarak ikiye böldüğünüzde bir bölümden diğerine dosya transferi Hybrid Disk’te biraz daha hızlı oluyor. Örnek vermek gerekirse, ufak tefek hata payım olmakla birlikte, ilk diskimde C’den D’ye veri aktarımı, saniyede 40 – 50 MB civarındayken Hybrid Disk’te bu hız 80 – 90 MB seviyelerine çıkıyor. Şu an SSD’de ise 130 – 140 MB’a yaklaşıyor. Hatta eğer 700 MB’lık dosya falan atıyorsanız ilk olarak 300 MB ile başlıyor ve 2 saniye bile sürmüyor; ama 5 GB boyutunda bir dosya kopyalamak istediğinizde yine 300 ile başlayıp 130’a kadar düşüyor.

     Ürünün özellikleri ise şöyle:

  • Arabirim: SATA 3
  • Okuma Hızı: 555MB/s
  • Yazma Hızı: 510MB/s
  • Boyut: 2.5″
  • Ağırlık: 81 gr

Dizüstü bilgisayarımda çift hard disk kullanıyorum. Nasıl yaptığımı bir sonraki makalemde anlatacağım. SSD ve Hybrid Disk’i beraber kullanıyorum. SSD’nin kalitesini göstermek maksadıyla CrystalDiskMark yazılımını kullanarak basit bir test yaptım. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz. Ürünün akakce.com üzerindeki fiyatını ise buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Test Sonuçları (Üstte SSD, Altta Hybrid Disk)

Test, 100 MB’lık dosya ile 3’er defa yapılmıştır…

ssd
SSD
hdd
HDD

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

warning
www.kemalkefeli.com.tr üzerindeki herhangi bir yazının veya kodun izinsiz olarak başka bir yerde kullanılması yasaktır.